Ue ecommerceMcKinsey & Company (międzynarodowa firma consultingowa) opublikowała infografikę na temat 5 najważniejszych europejskich trendów w konsumpcji internetowej. Wnioski z badania zostały wyciągnięte na podstawie badań konsumentów brytyjskich i francuskich. Dlatego nie odpowiadają one w 100% zachowaniom na polskim rynku. Niemniej jednak są interesujące i duża część zjawisk i trendów jest obecna również u nas.

1. Pierwsza część infografiki zwraca uwagę na dynamicznie wzrastające kategorię produktów ecommerce. Jest ich sześć  i w opinii badaczy jest to „Pole Bitwy”  na którym w niedalekiej przyszłości rozgrywać się będzie walka o miejsce na rynku. Te kategorie to ubrania, dekoracje, materiały biurowe, buty i kosmetyki wraz ze środkami higieny.

 

2. Kolejna rewolucja, która zbliża się do nas wielkimi krokami to zakupy mobilne. Segment mobilny dynamicznie wzrasta i warto znaleźć się na tym pokładzie zawczasu. Klienci coraz częściej używają telefonów do porównywania cen w sklepach tradycyjnych. Odsetek osób, które sprawdzają ceny w internecie za pomocą urządzeń mobilnych w sklepie tradycyjnym wzrósł z 12% w 2010 roku do 21% w 2011. Możemy przypuszczać, ze w tej chwili jest jeszcze wyższy. Warto zwrócić uwagę na to, że liczby te nie wskazują jednoznacznie na sprawdzanie cen w sklepach internetowych, klienci mogą korzystać np. z porównywarki cen aby sprawdzić czy produkt jest dostępny gdzie indziej w niższej cenie.

3. Następny ważny element to siła podwójnego kanału dystrybucji – online (internetowego) i offline (tradycyjnego). Ten trend dostrzegły duże sieci sklepów, które coraz częściej wzmacniają swój kanał dystrybucji online. Za przykład posłużyć nam może znana sieć „nie dla idiotów”, która zmieniła się na „kropka pl”. Klient lubi sprawdzić produkt w sklepie internetowym, nawet jeżeli zamierza kupić go w sklepie tradycyjnym.

Nawyki klientów to miedzy innymi:

– sprawdzanie produktu w sklepie internetowym, zakup w sklepie tradycyjnym
– sprawdzanie dostępności produktu online przed zakupem w sklepie tradycyjnym
– sprawdzanie parametrów produktu online
– zakupy online, odbiór w sklepie tradycyjnym
– drukowanie kuponów zniżkowych w sklepie internetowym

4. Kolejny punkt zwraca uwagę na media społecznościowe i ich znaczenie w poszukiwaniu informacji na temat marki/produktów. Klienci lubią wykorzystywać je do dzielenia się opiniami na temat produktów. Ale przede wszystkim jest to medium dzięki któremu klienci chcą dowiadywać się o promocjach lub pozyskiwać kupony rabatowe.

5. W piątym punkcie autorzy zwracają uwagę na możliwości jakie dają ogromne ilości danych dostarczanych przez konsumentów. Są to zarówno dane jakie dostarczają klienci sklepów jak i coraz dokładniejsze raporty i statystyki na temat badań rynku. Ci którzy nauczą się wykorzystywać te dane, pozostawiają konkurencje daleko w tyle.

Mc Kinsey

Pięć najwazniejszych trendów w europejskim e-commerce – infografika przygotowana przez Mc Kinsey & Company

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.