Tort urodzinowy Citeam27 lutego 2011 Grupa Allegro uruchomiła nowy serwis na dynamicznie rozwijającym się rynku zakupów grupowych ? wystartował Citeam.pl. Z okazji swoich drugich urodzin serwis podsumowuje dotychczasową działalność oraz wskazuje na zmiany, jakie zaszły w branży.

Serwis Citeam.pl wystartował w lutym 2011 r., gdy w polskim internecie funkcjonowało już wiele serwisów zakupów grupowych. Na przestrzeni niespełna roku od pojawienia się pierwszego serwisu z ofertami zakupów grupowych w Polsce (kwiecień 2010) w internecie pojawiło się ponad 70 serwisów oferujących rabaty. Swoje serwisy otworzyły takie czołowe spółki czy koncerny medialne jak Agora, Axel Springer, Polskapresse czy Grupa o2.

„Po dwóch miesiącach od startu serwisu świętowaliśmy pierwszy sukces notując odwiedziny na poziomie ponad 1,3 mln RU. Długofalowo założyliśmy wejście na podium czołowych graczy oraz wyznaczanie trendów w rozwoju rynku. Mieliśmy za sobą silną markę Grupy Allegro, gdzie zakupy internetowe są na porządku dziennym” – mówi Marta Krauze, której od początku powierzono zarządzanie nowym biznesem Grupy. Obecnie w Citeam.pl pracuje już niemal setka osób.

Od fryzjerów i restauracji do rabatów na zakupy
Na przestrzeni dwóch ostatnich lat zmienił się nie tylko serwis Citeam.pl, ale również cały rynek zakupów grupowych w Polsce. Dziś królują oferty z kategorii zakupy i podróże kierowane do masowego odbiorcy, a nie zniżki do lokalnych usługodawców dedykowane tylko mieszkańcom dużych miast.

„Obecnie stawiamy na sprzedaż ogólnopolską, produkty oraz oferty turystyczne. Wciąż jesteśmy obecni z rabatami do usługodawców lokalnych, skupiamy się jednak na największych miastach. Nie jesteśmy już serwisem zakupów grupowych, ale raczej serwisem z rabatami” – mówi Marta Krauze dyrektor Citeam.pl.

Większe obroty, więcej ofert – jaki był rok 2012 w Citeam.pl?
Dziś Citeam.pl zajmuje stabilne miejsce na podium czołowych serwisów z rabatami w Polsce notując wzrost obrotów o 100% po każdym roku działalności. Do tej pory sprzedano 1,2 mln kuponów i wystawiono ogółem ponad 33 tys. ofert. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu do pierwszego roku działalności.

Niektóre kategorie rabatów, jak Podróże, wyróżnia jednak ponadprzeciętny wzrost transakcyjności. Tego lata sprzedano niemal trzy razy więcej kuponów na usługi turystyczne niż rok wcześniej. Na wysokość obrotów serwisu wpływają w dużej mierze oferty wystawiane przez sklepy internetowe – obecnie co piąty kupon sprzedawany na Citeam.pl pochodzi od podmiotów działających na rynku e-commerce.

Jakie plany na przyszłość?

„Nasz cel został osiągnięty. W międzyczasie rynek zweryfikował istnienie wielu konkurencyjnych podmiotów, nawet tych, za którymi stały potężne spółki. Nie zwalniamy tempa. Tym bardziej, że już niebawem serwis czekają duże zmiany, które pozwolą ostatecznie odejść od modelu tradycyjnych zakupów grupowych. Na razie tyle możemy zdradzić” – Marta Krauze, dyrektor Citeam.pl.

Poniżej infografika przygotowana przez serwis Citeam.pl

Infografika 2 lata serwisu Citeam.pl

Infografika podsumowująca dwa lata działalności serwisu zakupów grupowych Citeam.pl

* zdjęcie tortu pochodzi ze fanpaga Citeam

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.